O plemeni

 

Pohled na plemeno a jeho povaha

 

Co byste měli vědět o plemenu Flat Coated Retrievera, než si jej pořídíte.


Flat je výborný rodinný společník, je to stále veselý pes s neustále vrtícím ocasem a pozitivním přístupem ke všemu a všem, milující svoji rodinu až za hrob.
Jde do všeho po hlavě s obřím nadšením a můžete se s ním věnovat jakékoli aktivitě, bude opravdu nadšeně dělat cokoliv, pokud to může dělat s vámi.
Miluje vodu a dokáže ji najít i tam, kde by člověk vodu nehledal. Je to skvělý parťák na túry, ale i třeba "jen" delší procházky.
Je to pes společenský, kontaktní, skvělý jako rodinný pes, ale i pes lovecký, záchranářský.
Má ovšem vlohy i pro různé kynologické disciplíny jako je nosework, obedience, agility, dog dancing.
Je to opravdu všestranný parťák, který vás nezradí, ať se rozhodnete pro co chcete. A tím se dostáváme k tomu, proč lze s flatem dělat tolik věcí a co od něj můžeme dále čekat.
Flat je sice retrívr, a stejně tak jako jeho kolegové retrívři, má vstřícnou a milou povahu. Ale teď přichází velké ALE!
Jak jsme si již řekli, flat je milovníkem veškerých možných aktivit a nemá rád nudu.
Jeho povaha je velmi, velmi aktivní. No a aby toho nebylo málo, ještě je k tomu i velmi, velmi inteligentní.
Takže pokud si dáte tyto jeho dvě povahové vlastnosti dohromady, je zcela jasné, že pokud flatovi nedáte dostatečné vyžití, nějakou aktivitu, či dostatečnou zábavu, stane se z něj znuděný flat.
A to znamená zlobivý flat. Neřekla bych, že to je o tolik horší v porovnání s jinými plemeny. Každé zvíře, vlastně i člověk, pokud se nudí, nic dobrého z toho nevzejde.
A je za mne lepší budoucí majitele raději upozornit, než řešit rozkousané a zničené věci/ domácnosti/ zahrady. Přitom se lze tomuto chování přirozeně vyhnout a to pouze – dostatečnou zábavou. Jak jednoduché...

Jak jsem už naznačila, nuda u psa se může projevovat různými zlozvyky. Třeba jako je ničení věcí v domácnosti, zahrady, nebo i neustálím štěkáním. Proto je flat zejména pro ty, co ho dokáží zaměstnat jak fyzicky, tak i psychicky. Pokud mu nevěnujete dostatek svého času, najde si vybití nabité energie po svém a to už jsme opět u toho. Znuděný flat...
A tím se dostáváme i do další části a tou je výchova. Výchova psa, je bezesporu důležitá opět u všech plemen. Ale konkrétně právě flat, má jednu takovou malou léčku.
Těžko říct, zda to má co dočinění s jeho prudší inteligencí a nebo to lze už označit za vyčůranost…:)
Chytrost využívá ve všech možných směrech, proto je dobré jej dokázat zaměstnat natolik, aby ji využíval jen tam, kde má a ne na zbytečné lumpárny.
Samozřejmě rád předem vyzkouší, kde jsou přesně stanovené hranice. Co mu projde, či co už ne.
Proto je potřeba být důsledný a nenechat se obměkčit jejich milujícím výrazem a zářivým úsměvem, od ucha k uchu. :)
Flatíci mají pubertu o něco déle a téměř celý svůj život se cítí býti štěnětem.
Čím více se pověnujete jeho výchově na začátku, tím více si pak můžete užívat krásný a pohodový život s vychovaným pejskem.
Budete šťastni nejen Vy, Váš pejsek, ale i Vaše okolí. Ráda bych však ještě dodala, že povahu si vytváří i sám majitel, prostředí ve kterém štěňátko následně žije a vyrůstá, situace do kterých se dostane a mnoho dalších faktorů.
Takže to není jen o povaze flata samotného, ale následně i především o vás a vaší výchově.

A co si z toho tedy odnést závěrem? Výše jsem vám popsala co sice může stát, ale nemusí.
Flati jsou velké osobnosti a jak již víte, v naší chovatelské stanici máme i rozdílné povahy.
Flat může být samozřejmě i klidnější povahy, ale rozhodně bych neradila, řídit se přímo tím a spoléhat se na výjimku.
(A taky neberte od flataře, klidnější povaha tak vážně) :D Zkrátka, je dobrý člen rodiny a parťák pro všechny, ale jak jsem již zdůraznila výše, je důležité splnit hlavní pravidlo.
Dát mu dostatek vyžití, lásky a pozornosti. Potom z něj bude pohodový společník, který vás nechá i chvilku vydechnout a rád se stočí do klubíčka po vašem boku. :)

 

 


 Pěkné shrnutí o plemeni naleznete i na stránce webfordog zde:
 https://www.webfordog.cz/atlas-psu/flat-coated-retriever/


 

Standard plemene

 


 

 Země původu: Velká Británie

Celkový vzhled: bystrý, živý pes střední velikosti, inteligentního výrazu, který se vyznačuje silou bez nemotornosti a plemenným typem bez přílišné vyzáblosti

Charakteristika: všeobecně nadaný pes s vrozenými loveckými vlastnostmi, optimistický a přátelský, což ukazuje veselým pohybem prutu.

Temperament: přátelský a klidný

Hlava a lebka: hlava je dlouhá a krásně tvarovaná. Lebka je plochá a přiměřeně široká, má nevýrazný stop, který nikdy nezdůrazňuje obličejové rysy. Čenich je správně vyvinutý, nozdry jsou rozevřené. Čelisti jsou dlouhé a silné, schopné nést zajíce nebo bažanta.

Oči: středně veliké, tmavě hnědé nebo oříškově zbarvené, inteligentního výrazu (kulaté, vypouklé oči jsou velmi nežádoucí). Nejsou umístěny šikmo.

Uši: malé, dobře nasazené, visí dolů podle hlavy.

Morda: čelisti jsou silné, s dokonalým, pravidelným a úplným nůžkovým skusem, to znamená, že horní řezáky těsně překrývají spodní řezáky a rostou rovně z čelistí. Zuby jsou zdravé a silné.

Krk: hlava je dobře nesena na krku, krk je poněkud delší a suchý. Je symetricky šikmo vsazen do plecí, dobře přechází v linii hřbetu, což umožňuje snadný pohyb při slídění za kořistí.

Přední končetiny: hrudník je hluboký a široký s dobře utvářeným hrudním košem, na kterém se mohou volně pohybovat ramena. Pohyb předních končetin je pravidelný. Přední končetiny jsou rovné a mají dobrý kosterní podklad.

Trup: žebra jsou přiměřeně klenutá, krátká a široká. Měkký hřbet je vysoce nežádoucí.

Zadní končetiny: Jsou svalnaté, správně zaúhlené, rovné. Postoj je pevný, široký. Kravský postoj je vysoce nežádoucí.

Tlapy: kulaté a silné, prsty jsou sevřené a správně klenuté. Polštářky jsou tlusté a pevné.

Prut: je krátký, rovný, dobře nasazený, vesele nesený, ale nikdy není nesen nad úrovní zádě.

Pohyb: lehký, plynulý, přímý a vydatný při pohledu zepředu i zezadu.

Osrstění: husté, jemné až středně hrubé, ale kvalitní, přilehlé jak jen to je možné. Končetiny a prut jsou dobře osrstěné. Plné osrstění v dospělosti zvyšuje elegenci jedince.

Zbarvení: pouze černé nebo játrově hnědé.

Velikost: žádoucí hmotnost ve správné kondici : psi 27 - 36 kg, feny 25 - 32 kg. Žádoucí kohoutková výška : psi 58 - 61 cm, feny 56 - 59 cm.

Vady: jakékoliv odchylky od výše uvedených bodů musí být považovány za vady a jejich závažnost musí být vztahována podle stupně projevu vzhledem ke standardu.

Poznámka: psi musí mít dvě zřetelná normální varlata, zcela sestouplá do šourku.​

 

Zdroj: Retriver.cz

 

 Webdesign pro chovatele